Members

Nyarwi Ahmad (Bournemouth University)

Lawrencie Agyepong (University of Leicester)

Daniele Albertazzi (University of Birmingham)

Marcus Alexander (Oxford University)

Martina Ambrosini (University of Pisa)

Geoff Andrews (Open University)

Nick Anstead (LSE)

Barrie Axford (Oxford Brookes University)

Vian Bakir (Bangor University)

Steve Ball (Oxford Brooks University)

David Barlow (University of Glamorgan)

John Bartle (University of Essex)

Mark Bennister (Canterbury University)

Robert Beveridge (Edinburgh Napier University)

Jen Birks (University of Stirling)

Lawrence Black

Peter Black (Swansea University)

Robin Brown (University of Leeds)

Valentina Cardo (University of East Anglia)

Lorraine Carr (University of Newcastle)

Anabela Simões Carvalho (Universidade do Minho)

Andrew Chadwick (Royal Holloway, London)

Jean Chalaby (City University, London)

Alec Charles (University of Bedfordshire)

M Mukhlesur Rahman Chowdhury

Chris Christie (Loughborough University)

Stavroula Chrona (University of Surrey)

Rob Colmer (Shell, UK)

Nick Couldry (Goldsmiths, London)

Chas Critcher (Swansea University)

James Curran (Goldsmiths, London)

Scott Davidson (De Montford University)

Philip Davies

Aeron Davis (Goldsmiths, London)

David Deacon (Loughborough University)

Diane Dean (Hull University)

Huge De Burgh (Goldsmiths, London)

James Dennis (Royal Holloway)

Janine Dermody (University of Gloucestershire)

John Downey (Loughborough University)

David Dunn (University of Southampton)

Roberto Espindola (Bradford University)

Frank Esser (University of Zurich)

Natalie Fenton (Goldsmiths, London)

Mark Fox (University of Sheffield)

Bob Franklin (Cardiff University)

Des Freedman (Goldsmiths, London)

Ivor Gaber (City University)

Jose Angel Garcia (University of Sheffiled)

Ruth Garland (LSE)

Neil Gavin (University of Liverpool)

Roman Gerodimos (Bournemouth University)

Peter Golding (Northumbria University)

Simon Gordon

Harry Grundy

Zana Gulmohamad (University of Sheffield)

Agnes Gulyás (Canterbury Christchurch University)

Paul Gunn (Goldsmiths, London)

Sarah Hale (Birkbeck, University of London)

Phillip Hammond (London South Bank University)

Jonathan Hardy (University of East London)

Emily Harmer (Loughborough University)

Phil Harris (Manchester Metropolitan University)

Lisa Harrison (University of the West of England)

Silvia Harvey (Lincoln University)

Michael Higgins (University of Strathclyde)

Christina Holtz Bacha (Friedrich-Alexander-University Erlangen, Nuremberg)

John Horgan (Dublin City University)

Ian Horrocks

Jennifer (van Heerde) Hudson (University College, London)

Richard Huggins (Oxford Brookes University)

Peter Humphreys (Manchester University)

Petros Iosifidis (City University, London)

Dan Jackson (Bournemouth University)

Janet Jones (Aberystwyth University)

Greg Kent (University of Sussex)

Raymond Kuhn (Queen Mary University of London)

Kalliopi Kyriakopoulou (University of Connecticut)

Justin Lewis (Cardiff University)

Darren Lilleker (Bournemouth University)

Philippe Maarek (University of Paris)

Stephen Mackey (Deakin University)

Paul Manning (University of Winchester)

Brahim Mansouri

Conor McGrath (University of Ulster)

Jim McGuigan (Loughborough University)

Miranda McLachlan (University of East Anglia)

Peter McLaverty (University of Aberdeen)

Steve McSawley (Keele University)

Yossi Mekelberg (Regents College, London)

Kobby Mensah (University of Ghana)

Maria Michalis (University of Westminster)

David Miller (University of Strathclyde)

Kevin Moloney (Bournemouth University)

James Morrison (Kingston University)

Graham Murdock (Loughborough University)

Rachel Murphy (Oxford University)

Ralph Negrine (University of Sheffield)

Erik Neveu (University of Rennes)

Pippa Norris (Harvard University)

Deirdre O’Neill (Leeds Trinity University)

Carole O’Reilly (University of Salford)

Diana Owen (Georgetown University)

Ayo Oyeleye (Birmingham City University)

Jerry Palmer (London Metropolitan University)

Katy Parry (University of Leeds)

Laurence Pawley (Goldsmiths, London)

Jenny Pickerill (University of Leicester)

Michael Pickering (Loughborough University)

Rod Pilling (Southampton Solent University)

Stuart Price (DeMontfort University)

Phil Ramsey (Nottingham Ningbo, China)

Kevin Rafter (Dublin City University)

Gary Rawnsley (University of Nottingham)

Pete Redford (University of Birmingham)

Barry Richards (Bournemouth University)

John Richardson (University of Sheffield)

Piers Robinson (University of Liverpool)

Nathan Roger (University of Glamorgan)

Martin Rosenbaum

Karen Ross (Coventry University)

Chris Rudd (University of Otago)

Andrew Russell (University of Manchester)

Adrian Sackman (Blackburn College)

Lee Salter (University of the West of England)

Athanassios Samaras (University of Piraeus)

Karen Sanders (University of Sheffield)

Heather Savigny (University of East Anglia)

Colin Seymour-Ure (University of Kent)

Margaret Scammell (LSE)

Richard Scullion (Bournemouth University)

Martin Shaw (University of Sussex)

Mark Shaw (Durham University)

Maja Simunjak (University of East Anglia)

Donna Smith

Jennifer Smookler (University of Leeds)

Steve Spittle (Liverpool John Moores University)

James Stanyer (Loughborough University)

Paul Statham (University of Leeds)

Jeanette Steemers (University of Westminster)

Vaclav Stetka (Charles University, Prague)

Katerina Strani (Herriot Watt University)

John Street (University of East Anglia)

Suleiman Suleiman (University of East Anglia)

Phil Taylor (University of Leeds)

Michael Temple (Staffordshire University)

Louise Thompson (University of Surrey)

Kerstin Tomiak (Cardiff University)

Grant Toms (Scottish National Party)

Liza Tsaliki (University of Athens)

Panayiota Tsatsou (University of Leicester)

Sean Tunney (University of Roehampton)

John Turner (Oxford Brookes University)

Michael Turner (University of Plymouth)

Damien Van Puyvelde (University of Texas)

Farida Vis (Open University)

Katrin Voltmer (University of Leeds)

Karin Wahl-Jorgensen (Cardiff University)

Stephen Ward (University of Salford)

Neil Washbourne (Leeds Metropolitan University)

Mark Wheeler (London Metropolitan University)

Claire Wolfe (University of Worcester)

Martha Worsching (Loughborough University)

Dominic Wring (Loughborough University)

Yan Wu (Swansea University)

Candida Yates (University of East London)

Britt Zeidler (University of Southampton)